تبدیل تصاویر 2بعدی به 3بعدی برای اولین بار

دانشمندان فعال در صنعت کامپیوتر در دانشگاه ناتینگهام و دانشگاه کینگستون توانستند مشکلی بسیار پیچیده را حل کنند و از کارشناسان در علم بینایی و گرافیک پیشی بگیرند. آن‌ها موفق به تولید فناوری شده‌اند که توانایی تبدیل تصاویر 2بعدی به 3بعدی را دارا است.

تبدیل تصاویر 2‌بعدی به 3‌بعدی و بررسی آن

همراهان نرم‌افزار اتوگالری؛ برنامه جدید وب به کاربران این اجازه را می‌دهد تا یک تصویر تک‌رنگ را بارگذاری کرده و در طی چند ثانیه تصویری 3بعدی از چهره خود دریافت کنند. تا‌کنون بیش از 400،000 کاربر از تکنیک تبدیل تصاویر 2بعدی به 3بعدی استفاده کرده و به درستی این مطلب واقف شدند. شما نیز می‌توانید این کار را امتحان کنید.

تبدیل تصاویر 2بعدی به 3بعدی

بازسازی در سایز بزرگ یک چهره 3 بعدی، تنها توسط رگرسیون سیگنال دیجیتالی مستقیم توسط یک دانشجوی مقطع دکتری به نام Aaron Jackson رهبری و همکار او نیز که دانشجوی مقطع دکتری علوم پایه به نام Adrian Bulat بود، به انجام رسید.

نفراتی که این کار را شروع کرده‌اند

هر دو دانشجو تحت نظارت سازمان Georgios (Yorgos) Tzimiropoulos به عنوان استادیار دانشکده علوم کامپیوتر مشغول به کار می‌باشند. البته در نظر داشته باشید که اشخاصی همانند دکتر Vasileios Argyriou از دانشکده علوم رایانه و ریاضیات دانشگاه کینگستون، آنان را در این راه یاری داده‌اند.

جالب است بدانید که نتایج بررسی‌های صورت گرفته در کنفرانس بین‌المللی دیدگاه کامپیوتر که ماه آینده در ونیز برگزار خواهد شد، ارائه داده می‌شود.

فناوری در مراحل اولیه تبدیل تصاویر 2بعدی به 3بعدی

چنین تکنیکی تقریبا دور از ذهن است، اما دانشمندان کامپیوتر در تلاشند تا این مهم را به سرانجام برسانند. این برنامه با استفاده از یک شبکه عصبی و هوش مصنوعی (AI) قادر خواهد بود که به صورت کاملا الکترونیکی به دانش‌آموزان توانایی یادگیری موضوعات مختلف داده شود.

تبدیل تصاویر 2بعدی به 3بعدی

تیم تحقیقاتی تحت نظارت دکتر Yorgos Tzimiropoulos در حال فعالیت گسترده بر روی یافتن روش‌های هندسی گوناگون برای تبدیل تصاویر 2بعدی به 3بعدی هستند.

یک ایده ساده و مشکلات پیچیده آن

دکتر Tzimiropoulos بیان کرد: ما حدود 80،000 الگوریتم چهره به سیستم فرستادیم، تا هر کدام از لحاظ تطبیق دادن مناسب‌تر به نظر می‌رسید، به طور خودکار انتخاب شود.

این مسئله مشکل بسیار بزرگی بوده و حل آن کار چندان ساده‌ای نیست، زیرا سیستم‌های فعلی نیاز به تصاویر چهره‌ای چندگانه دارند و این کار با چالش‌های متعددی رو‌به‌رو است، مانند متناسب بودن چهره در بین چهره‌های بزرگ، عبارات و نور یکنواخت. Aaron Jackson بیان می‌کند: CNN ما تنها از یک تصویر 2بعدی صورت استفاده می‌کند و برای صورت‌های دلخواه به کار گرفته می‌شود.

Adrian Bulat نیز اعلام کرد که؛ این روش برای بازسازی تمام هندسه 3بعدی صورت از جمله قسمت‌های غیر‌قابل مشاهده چهره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکتر Vasileios Argyriou، از دانشکده علوم، مهندسی و محاسبات دانشگاه کینگستون، بیان کرد: آنچه که واقعا در مورد این تکنیک تاثیر‌گذار است، چگونگی ساده‌سازی فرآیند ایجاد یک مدل چهره 3D می‌باشد.

تبدیل تصاویر 2بعدی به 3بعدی

برنامه‌های کاربردی مورد استفاده

به غیر از برنامه‌های کاربردی استاندارد همانند تشخیص چهره و احساسات، فناوری ذکر شده برای شخصی‌سازی بازی‌های کامپیوتری و بهبود واقعیت تقویت شده نیز قابل استفاده بوده و به افراد اجازه می‌دهد تا از لوازم جانبی آنلاین مانند عینک استفاده کنند.

این فناوری همچنین می‌تواند از برنامه‌های پزشکی مانند شبیه‌سازی نتایج جراحی پلاستیک یا کمک به درک شرایط زندگی مانند اوتیسم و افسردگی به کارگیری شود.

Adrian Bulat، دانشجوی دکترا در آزمایشگاه بینایی کامپیوتری، منافع اصلی تحقیق خود را در زمینه تجزیه و تحلیل چهره، برآورد انسانی و شبکه‌سازی عصبی انجام داده است.

به دیدگاه شما، این ویژگی در چه زمینه‌هایی قابل استفاده خواهد بود؟

Source: sciencedaily

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *